בלוג ומאמרים

פינוי בינוי

פינוי בינוי הוא תהליך מבורך המאפשר לדיירי הבית ליהנות משיפור איכות חיים ועבור הרשויות הוא מאפשר את שיפור פני העיר. בתהליך פינוי בינוי יזמים או קבלנים המעוניינים להתחיל בהליך זה קונים את זכויותיהם של בעלי הדירות בפרויקט, במטרה להרוס את הבתים הישנים ולבנות במקומם בנייני מגורים חדשים, כאשר לרוב מדובר על בתים ישנים ממש, כך שתמורת הריסתם ניתן לבנות כמות גדולה יותר של בניינים. בתהליך עצמו דיירי הבניין מקבלים שלל הטבות מהיזם, שהרי הם נמצאים תקופה די ארוכה ללא קורת גג, ולכן הם יקבלו זכות למגורים זמניים ובסוף התהליך ייהנו מבית משופר עם מגוון רב של אפשרויות כגון – בית עם מרפסת שמש, כמו גדול יותר של חדרים, מעלית, חנייה פרטית, לובי מפואר, תשתיות חדשות ובכלל כל הבית יהיה חדש ומפואר יותר.

בתמורה לכך שיזמים וקבלנים נכנסים לביצוע פרויקט פינוי בינוי, הם מקבלים זכות לבנות דירות נוספות ולרוב יהיו בניינים גבוהים יותר ואפילו מגדלים, כך שבתום הבנייה היזם יוכל למכור את הדירות בפרויקט ולקבל את שכרו על עבודתו. מבחינת הרשויות המקומיות, הן מעודדות ובצדק ביצוע תהליך פינוי בינוי, כיוון שכך ניתן לשפר את פני העיר, ניתן לבנות יחידות דיור נוספות במקום להפשיר קרקעות ולבנות מחדש וכו'. ולכן, ישנן הקלות שונות עבור יזמים המעוניינים לבצע את תהליך זה, שיכולות להיות הקלות מס, מתן אישורים שונים באופן מהיר יותר ועוד מיני רבים.

קשיים בתהליך פרויקט פינוי בינוי

למרות שלכאורה מדובר בתהליך שאך אדם לא ירצה לסרב לו, הרי מדובר בשיפור איכות חיים של ממש עבור דיירים המתגוררים בבתים ישנים, עדין יהיו כאלו שיסרבו לבצע את התהליך, כאשר לרוב מדובר על אנשים מבוגרים שאינם מעוניינים להתפנות מבתיהם. החוק קובע כי ישנו צורך בהסכמת לפחות 75% מכלל הדיירים בפרויקט על מנת להתחיל את התהליך. מובן שישנם מקרים קיצוניים שבהם דיירים אינם מוכנים כלל להתפנות מבתיהם ואז יש צורך לערב גרומים משפטיים שיכולים לעקב את תחילת ביצוע הפרויקט. כמו כן ישנם קשיים נוספים שיכולים להיות טמונים בביורוקרטיה, היתרים, מיסוי בנייה, בטחונות ועוד ולכן חשוב להיעזר בחברה מקצועית שתוכל להתגבר על כל מכשול.

ראה עוד: פרויקט פינוי בינוי בתל אביב