בלוג ומאמרים

התחדשות עירונית

תחום התחדשות עירונית הוא חדש יחסית, ונראה כי הוא אחד התחומים המדוברים בזירת הנדל"ן הלוהטת. למעשה, הוא נוצר באופן טבעי לגמרי במטרה לשקם ערים רבות בעלות פוטנציאל. דבר זה קורה באופן טבעי, הרי אנשים אשר רכשו דירות לפני שנים רבות הולכים לעולמם ובמקומם מגיעים צעירים המעוניינים להשביח את הקרקע וליהנות מאיכות חיים גבוהה יותר ומגורים בבתים חדשים. פרויקטים של התחדשות עירונית נהדרים גם עבור רשויות מקומיות, הרי מדובר בשיפור פני העיר ואפשרות לבנות בניינים חדשים לצורך הגדלת הערים ואכלוס משפחות נוספות. תחום זה מוכר לנו היטב מהשמות פינוי בינוי ותמ"א 38, שבהם הדיירים מוכרים זכיות ליזמים לדירות חדשות ובתמורה לכך מקבלים איכות חיים טובה יותר וכמובן דיור משופר.

התמודדות עם יוקר המחיה

פרויקטים של חידוש עירוני עם השנים הפכו לכלי יעיל להתמודדות עם יוקר המחיה, הרי במקום לבנות בשטח חדש ולהשקיע רבות בתשתיות ותחבורה, פשוט מפנים בניינים חדשים, הורסים אותם ובמקומם בונים בניינים חדשים לגמרי וכך הדיירים מקבלים בנייה משופרת, היזמים מקבלים דירות חדשות והרשות המקומית נהנית משיפור פני העיר. למעשה, נראה כי כולם יוצאים נשכרים מפרויקטים אלה. כמו כן, התחדשות עירונית הוא נהדרת לבנייה ישנה ומסוכנת שיכולה להוות סכנה רבה לאזור, ובעיקר אם מדובר על מבנים שאינם עומדים בתקנות הבנייה או בניינים שתוכננו או נבנו טרם שנת 1980, שאינם עומדים בתקנות של רעידת אדמה. ולכן לפרויקטים מסוג אלה יש תפקיד חשוב ומטרתה לסייע לאותם בעלי דירות לחיות בצורה בטוחה יותר.

הזכויות של הדיירים בתהליך התחדשות עירונית

הדיירים המפונים מבתיהם לצורך ביצוע התחדשות עירונית, מקבלים הטבות שונות מהיזם. אם מדובר על פרויקט תמ"א 38 דיירים מקבלים חיזוק כולל של המבנה מפני רעידת אדמה על פי התקנות החדשות, מעלית, מרפסות שמש, חדרי ממ"ד, חידוש המבנה, חידוש התשתיות, הוספת חדרים ושללש הטבות נוספות הנחתמות טרם ביצוע הפרויקט. בפרויקטים של פינוי בינוי הדיירים מקבלים מהיזם כסף לצורך שכירות דירה בתקופת ההריסה והבנייה ובסופו של הפרויקט הם מקבלים דירה חדשה לגמרי מרווחת בהרבה ממה שהיה להם לפני, ולרוב היא כוללת חנייה, מרפסת שמש, מעלית, חדר נוסף ממה שהיה להם לפני ועוד שלל הטבות שונות. היזם, מקבל זכויות לבניית דירות נוספות וכך הוא מוכר אותן בסוף הפרויקט ומרוויח מהעסקה.