בלוג ומאמרים

שימור מבנים

שימור מבנים מוכר היטב לתושבי תל אביב, אולם הוא קיים במספר ערים ברחבי הארץ. מדובר בפעולה הנדסית אשר נועדה לשמר מבנים מסוימים בעלי חשיבות היסטורית, מבנים של אדריכלים, מבנים הקשורים לתרבות וכו'.פעולת שימור המבנים נעשית במטרה להבטיח את תקינות המבנים ואת המראה העיצובי שלהם ובכך לשמר את פני העיר. פעולת השימור כוללת ביצוע מגוון פעולות פרקטיות ובניהן: הגנה על המבנה, קירוי בטיחותי, שחזור המבנה על פי הבסיס שלו, תחזוקת המבנה, שיקום בניינים הרוסים לגמרי, שימור הצורה הקיימת ושימור החזית של המבנה מבלי לגרוע בעיצוב הקיים.

מטרת שימור מבנים

לשימור מבנים יש מטרה אחת ברורה והיא לשמר את העיצוב הקיים ליצור סביבה  איכותית יותר המכילה את העיצובים העתיקים והמרשימים שהיו בעבר. כמו כן, כאשר מדובר על מקום בעל חשיבות היסטורית תרבותית, הדבר מאפשר את שימור העבר וקבלת חוויה ייחודית למבקרים במבנים אלה והזדהות נוסטלגית עם תקופת העבר. כיום ניתן לראות באזור תל אביב בניינים רבים שנועדו לשימור ולאט לאט עיריית תל אביב משמרת את מבנים אלו ומאכלסת בהם משרדים או בנייני מגורים לצורך שמירה על הקיים, הרי כולנו מכירים את המבנים היפיפיים עם המרפסות המיוחדות הממוקמים באזור שדרות רוטשילד במרכז העיר, שזהו מיקום מרהיב שלא ניתן לפספס את המבנים ששומרו.

התועלת הכלכלית של שימור מבנים

ידוע כי ערכו של מבנה משומר גבוה בהרבה מאשר מבנה חדש, ולכן לא פלא שרבים מתעניינים במבנים משומרי ורוכשים אותם להשקעה או כדי להתגורר בהם. כיום יזמי נדל"ן רבים רוכשים מבנים ישנים במיוחד והרוסים עד כדי שלא ניתן לגור בהם, והם משפצים אותם ביסודיות על פי התקנות והחוקים של שימור מבנים ובכך הם מעלים את ערך הנכס וזוכים לרווחים מניבים במיוחד. אומנם העלות של שימור מבנים היא אינה נמוכה, הרי ההצמדות לחוקים אינה קלה, אולם היא שווה את התוצאה ליזמים המרוויחים הון רב, וגם עבור הרשות המקומית שכך משמרת ומחדשת את פני העיר.

שימור מבנים יכול להיות גם עבור אתרי מורשת שונים או מקומות היסטוריים, שאז במקרה זה יש לרשויות המקומיות אינטרס לשמר את המבנים, במיוחד אלה שיש מאחוריהם סיפורי היסטוריה מרתקים. מקומות אלה מושכים אליהם תיירים רבים מכל רחבי הארץ והעולם להגיע ולראות את מבנים אלה, כמו – שימור בית שטרן בשכונת ממילא בירושלים, שימור סניף בנק אפ"ק בחיפה, שימור ביתה של שרה אהרונסון בזיכרון יעקב ועוד מבנים רבים בעלי סיפור היסטורי מרתק.