בלוג ומאמרים

שיקום מבנים

שיקום מבנים מאפשר למבנים רבים לקבל חיים חדשים ובכלל לשבח את ערך המבנה ואת איכות חייהם של הדיירים במבנים אלה. שיקום מבנים עברים לרוב בניינים ישנם מאוד כמו – מבנים המיועדים לשימור או מבנים בעלי ערך היסטורי. יחד עם זאת, גם מבנים רבים אחרים עוברים מידי פעם שיקום, על מנת לשמור על בטיחות המבנה, בין אם מדובר על בתי מלון, בתי ספר, בתי חולים, בתי אבות, בנייני משרדים, בניינים פרטיים ועוד. למעשה, שיקום מבנה הוא הזדמנות נהדרת לשבח את המבנה, לעשות אותו הרבה יותר בטיחותי ולאפשר לו להיראות חדשני ומעוצב בקפידה על פי מיטב העיצובים המודרניים.

כיצד מתבצע תהליך שיקום מבנים?

שיקום מבנים הוא תהליך מורכב הדורש תכנון מעמיק של בעלי מקצוע מומחים בתחום כגון – קבלנים, אדריכלים, מהנדסים וכו'. הדבר מורכב עוד יותר כאשר מדובר על שימר מבנים, מכיוון שלפעולה נוספים חוקים ותקנות שונות העוסקים בתחום שימור המבנים, ודאגה לעמוד בכל החוקים הקיימים. השיקום כרוב כולל בין היתר את שיפוץ המעטפת הכוללת והן את שיפוץ וחיזוק מבנים בעת הצורך. כמו כן, ברוב המקרים המבנה הרוס לגמרי מבחינת תשתיות, ואז יש צורך להחליף את כל התשתיות של המבנה, את מערכות החשמל והמים, השלב של במבנה, את ציפוי רצפת בטון ועוד.

חשיבות סיוע בבעל מקצוע מומחה

מכיוון ששיקום מבנה היא עבודה בעלת חשיבות רבה ואחריות בלתי נסלחת, יש צורך להיעזר רק בבעל מקצוע המציע ניסיון רב בתחום לצד הסמכה לעסוק בתחום זה. מקצועיות הקבלן המבצע וניסיונו בתחום הם קריטיים במקרים של שיקום בניינים, הרי לבל נשכח כי מדובר בעבודה מורכבת הדורשת תכנון מוקדם וקשת של בעלי מקצוע עליהם חייב לפקח הקבלן במהלך עבודתו.

טרם כניסה לתהליך כדאי להכיר את העבודה מקרוב, הרי עבודת שיקום מבנים כוללת מוון פעולות אותן יש לבצע על פי סגר מסוים כגון – חציבה לחשיפת שלד הברזל, ניקוי עמוק של השלג, שיוף הברזלים, טיפול לחלודה שהצטברה בברזלים, סתימת חורים במבנה, חיזוק של השלד והקירות, טיוח הקיר בצורה מקצועית, צביעת המבנה, טיול בתשתיות, החלפת תשתיות וקווי ביוב ומים, עבודות חשמל ונראה כי הרשימה עוד ארוכה.

ראה עוד: תכנית פינוי בינוי