בלוג ומאמרים

תמ"א 38 פינוי בינוי

תמ"א 38 פינוי בינוי הם מושגים המוכרים היטב לאנשים רבים בעשור האחרון ונראה כי בערים רבות בכל רחבי הארץ מבצעים פרויקטים שכאלה על מנת לשפה את פני העיר. פרויקטים אלה נקראים התחדשות עירונית ומטרתם לשפר את הערים בארץ על ידי הריסת המבנים הישנים ובנייה של בניינים ומגדלים חדשים או בניינים שאינם ישנים במיוחד, כאלו שתוכננו לפני שנת 1980 מחזקים אותם מפני רעידת אדמה במסגרת פרויקטי פינוי בינוי. חשוב לציין כי תמ"א 38 ופינוי בינוי הם שני מושגים שונים, אולם הם תחת כובע אחד של התחדשות פני העיר ואפשרות להקנות לדיירים איכות חיים ותנאי מגורים טובים ובטיחותיים יותר.

אז בואו נראה מה ההבדל בין השניים

מהו תמ"א 38?

תמ"א 38 היא תכנית מתאר ארצית שנועדה לחזק ולשפת מבנים מפני רעידת אדמה. בשנים האחרונות דובר רבות על האפשרות שתרחש רעידת אדמה, ואפילו התרחשה רעידת אדמה אומנם קלה בארץ לפני כמה שנים טובות. בניינים שנבנו או תוכננו טרם שנת 1980 אינם עומדים בדרישות החוק, ובמקרה של חלילה רעידת אדמה יכול להיות קטסטרופות ונזקים עצומים למבנים ולבני אדם. לכן, רשויות רבות פתחו את שעריהם לקבלנים ויזמים ומאפשרים להם לחזק את מבנים אלו מפני רעידת אדמה ותמורת זאת לקבל זכויות רבות ובניהן בניית יחידות דיור.

גם דיירי הבניין יוצאים נשכרים והם מקבלים מגוון הטבות שסוכמו מראש עם הקבלן כגון – מעליות, מרפסות שמש, חיזוק תשתיות, שיפוץ חיצוני ופנימי של המבנה, הוספת חנייה ועוד.

מהו תמ"א 38 פינוי בינוי?

תמ"א 38 פינוי בינוי הם אומנם זהים, אולם בפרויקטי פינוי בינוי הורסים לגמרי את המבנה ובונים במקומו בניין או מגדל מגורים חדש לגמרי. לרוב, מבצעים את פרויקטי פינוי בינוי בבנייני רכבת ישנים במיוחד המהווים סכנה לביטחון הדיירים בשל תשתיות לקויות. במקרה זה, הדיירים מקבלי זכות לדירה חדשה לגמרי ואף גדולה יותר מכפי שהייתה להם הכוללת מעלית, חניה מסודרת, מרפסת שמש, ממד וכל ההטבות שיש בבניינים חדשים. תמורת זאת, הקבלנים והיזמים מקבלים זכות לבניית דירות מרובות יותר ומוכרים את הדירות.

ראה עוד: תמ"א 38 תל אביב