בלוג ומאמרים

תמ"א 38/1

תמ"א 38 היא אחת התכניות המדוברות בשנים האחרונות והיא נועדה לחזק מבנים שתוכננו או נבנו טרם שנת 1980 מפני רעידת אדמה. החל משנת 1980, כל הבניינים נבנו על פי תקן מסוים המחזק אותם מפני רעידת אדמה, יחד עם זאת בניינים שתוכננו טרם מועד זה הם אינם עמידים ובמידה ותחול רעידת אדמה. ניתן לומר כי רעידת הדמה היא החשש הגדול עבור דיירים אשר מתגוררים בבניין שאינו בנוי על פי התקן הדרוש, כך שמדובר בהזדמנות נהדרת עבורם המאפשרת גם חיזוק של המבנה וגם שיפור הדיור. כאשר קבלן או יזם נגשים לפרויקט שכזה, הם מקבלים זכויות בנייה נוספות על המבנה, כלומר לבנות יחידות דיור נוספות ולאחר מכן למכור אותן, ולכן עבור הדיירים מדובר על חיזוק והרכבה ללא כל תשלום מצידם. במסגרת זאת דיירי הבניין יקבלו מגוון הטבות מהיזם כדון – הוספת מרפסות שמש, הוספת ממ"ד, הוספת חנייה, מעלית, שיפוץ חזיתי של המבנה ועוד מגוון הטבות נוספות.

תכנית תמ"א 38 יצאה בשנת 2005 ומאז היא תוקנה שלוש פעמים, כאשר תמ"א 38/1 הוא התיקון הראשון. התיקונים אפשרו לשפר ולחדד כמה נקודות שעלו מאז יציאת התכנית לפועל, ועלו מתוך מסקנות שיושמו בתהליך, הן מצד היזמים והן מצד הדיירים, כלומר התיקון נעשה במטרה להסדיר את הנושא ולא להותיר קצוות פתוחים או דברים שאינם מובהרים די ליזמים ודיירים ולכל הגורמים המעורבים בתכנית זאת.

מהו תיקון תמ"א 38/1?

תיקון תמ"א 38/1 נועד כדי להסדיר את התכנית המקורית של חיזוק מבנים מפני רעידת אדמה, והוא למעשה פרשנות שנועדה להבהיר כמה הוראות שנכתבו בתכנית המקורית. עיקר התיקון הוא להסדיר את סוגיית היחס שבין תכניות בניין עיר מפורטות לבין תמ"א 38 ועוסק בעיקר בתיקון החוק עבור יזמים. הרעיון של התיקון הוא לאפשר ליזמים המתחילים את ביצוע הפרויקט להקים תוספות בנייה במקומות נוספים, שהרי על ידי תוספות אלה הם יוכלו לממן את העלויות היקרות של הבנייה. התיקו מאפשר ליזמים לבנות את יחידות הדיור מעל הבנייה הקיימת, או בשטח הדירה הפולשת ובמקומות נוספים על פי החוק וההיתרים המתקבלים. כמו כן, התיקון נועד גם להסדיר את נושא הקצעת מקומות החניה עבור הדיירים בגבולות החלקה.

ראה עוד: תמ"א 38/2 | תמ"א 38/3