בלוג ומאמרים

תמ"א 38/2

תכנית תמ"א 38 הינה אחד התכניות המדוברות בשנים האחרונות ונועדה לחזק מבנים קיימים מפני רעידות אדמה. לאור החששות כי רעידת אדמה במדינתנו הקטנה היא רק שאלה של זמן, כמו גם היא החשש הגדול עבור דיירים המתגוררים בבניינים ישנים יחסית שאינם מחוזקים מפני רעידת הפך את תכנית זאת לפופולרית ומדוברת בעשות האחרון. בניינים אשר תוכננו או נבנו טרם שנת 1980, על פי התקן אינם מחוזקים מפני רעידת אדמה ולכן הוחלט על ייזום תכנית לחיזוק מבנים, לחזק את יסודות המבנה כך שבניינים אלה יהיו עמידים מפני רעידת אדמה. במסגרת תכנית תמ"א 38 דיירי הבניין יוכלו ליהנות ממגוון הטבות על ידי הקבל המבצע כדוגמת חדרי בטחון (ממ"דים) הוספת מעלית, מרפסות שמש ,שיפוץ חזיתי, שיפוץ התשתיות, הוספת מקומות חנייה, תכנון לובי ועוד מיני הטבות נוספות.

חוק תמ"א 38 יצא לאוויר העולם בשנת 2005, ומאז עבר כמה וכמה תיקונים שנועדו להסדיר ולתקן את החוק הישן. תיקונים אלה עלו כתוצאה מיישום התכנית כחלק מהצורך לשנות ולהסדיר את הנושאים במטרה שכולם יצאו נשכרים מהתהליך. תחילה יצא תיקון תמ"א 38/1 אשר נועד להסדיר את עניין תוספות המבנה עבור יזמים, כמו גם את נושא הקצעות מקומות החניה בפרויקטים, ולאחר כמה שינים יצא תיקון נוסף שהוא תמ"א 38/2.

מהו תיקון תמ"א 38/2?

עיקר תיקון תמ"א 38/2 הוא במקום לחזק את המבנה מפני רעידת אדמה, ניתן פשוט להרוס אותו ולבנות במקומו בניין חדש. תיקון זה יצא בשנת 2010 המאפשר לוותר עם חיזוק המבנה, שהרי ישנם בניינים ישנים ממש שהחיזוק שלכם אינו מתאפשר או שבכלל מדובר על בניינים ישנים שלא כדאי ליזמים להשקיע בהם בשל ההוצאות הרבות של חיזוק ושיפוץ המבנה ואולי גם מהחשש לקושי במכירת יחידות הדיור הנוספות. תכנית זאת נקראת גם מיני פינוי בינוי המאפשרת הריסה של ממש של המבנה ובניית בניין חדש במקומו.

בנוסף, תיקון זה נועד להסדיר את עניין זכויות הבנייה עבור יזמים ומעניק עבורם תמריצים משמעותיים לביצוע הפרויקטים, שאף הדיירים נהנים מתמריצים אלה כגון- הרחבת דירות קיימות בעוד 25 מ"ר, דירה חדשה בכל קומה, בניית קומה נוספת, סגירת קומות קרקע בבניינים הבנויים על עמודים ועוד הטבות שונות.

ראה עוד: תמ"א 38/1 | תמ"א 38/3