בלוג ומאמרים

תמ"א 38/3

תכנית תמ"א 38 מדוברת רבות בשנים האחרונות ובצדק, הרי היא מאפשרת חיזוק של מבנים מפני רעידות אדמה ואפשרות שיפור איכות החיים עבור דיירי הבניין. תכנית זאת היא מתאר ארצית שנועדה לחזק מבנים שתוכננו או נבנו טרם שנת 1980 מפני רעידת אדמה על ידי הוספת חיזוקים למבנה, כמו גם הוספת חדרי ממד ופיר מעלית העשויים מבטון חזק שמטרתם לחזק יותר את המבנה ולהקנות לדיירים ביטחון רב. במסגרת התכנית הדיירים מקבלים מגוון הטבות נוספות מהיזם, והוא בתמורה לכך מקבל זכויות בניית דירות נוספות שיאפשרו לו למכור אותן על פי מחירי השוק.

תכנית תמ"א 38 יצאה לאוויר העולם בשנת 2005 ומאז תוקנה שלוש פעמים במטרה לחדד את החוקים השונים כדי שכולם יצאו נשכרים בתהליך. תיקון  מספר 1 עסק בנושא הרחבת הדירות בפרויקט ובתוספת של חניות ומעליות, בעד תיקון החוק השני עסק בנושא הריסת המבנים במקום חיזוקם מפני רעידת אדמה. תמ"א 38/3 יצא בשנת 2012 במטרה להרחיב את קשר האפשרויות עבור יזמים המעוניינים להתחיל בתהליך זה. כמו כן ישנה מטרה נוספת לתיקון והוא בנייה מיטבית ותכנון הנדסי נכון במטרה לבנות בצורה תקנית טובה יותר את פרויקטים אלה.

תיקון תמ"א 38/3 נולד מתוך קושי שחוו יזמים בעת תכנון הפרויקטים, הן מבחינת כדאיות הפרויקטים והן מבחינת הקשיים הטכניים להוציא את פרויקטים אלה לפועל כדוגמת -קבלת כל ההיתרים הדרושים מבחינת הרשויות להוציא את הפרויקטים לפועל, הגשת הסכמתם של הדיירים לביצוע הפרויקטים ועוד קשיים שונים שנולדו במהלך יישום הפרויקטים בפועל.

היבט המיסוי – תיקון תמ"א 38/3 נועד להסדיר את נושא המיסוי בגין תוספות הבניה, מה שמאפשר ליזם לקבל פטור ממס הניתן לו במסגרת הפרויקט במידה ויבנה מספר גדול יותר של דירות.

הקלה על תנאי הריסת המבנה במסגרת תיקון תמ"א 38/2 – תיקון תמ"א 38/3 בא להקל על הדרישות המחמירות שחוקקו בתיקון 2 , לפיה לא תתאפשר חריגה  מקו הבנייה הקיים של המבנה החדש. כל זאת במטה להקל על החוקים ולאפשר לחרוג מקווי הבניה הקיימים של הבנייה הישנה במטרה  לחזק את המבנה בצורה מיטבית.

ראה עוד: תמ"א 38/1 | תמ"א 38/2